Loading…
Thursday, April 22 • 14:40 - 15:05
„Segély helyett esély”. A fogyatékkal élő gyermekek hatása a szülők munakerőpiaci helyzetére

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Emberi erőforrás szakos hallgatóként fontos számomra az a tanulmányaim során megismert kettősség, ami a foglalkoztatáspolitikát jellemeznie kell, azaz egyszerre gondolkozzunk hatékonysági gazdasági aspektusból és legyünk megértő, a társadalmi problémákra érzékeny szakemberek. Megítélésem szerint egy ilyen tématerület a fogyatékossággal kapcsolatos társadalmi méretű válaszok. Pedagógus családban nőttem fel és hallottam láttam beteg gyermekekkel kapcsolatos történeteket. Úgy érzem azoknak a szülőknek, akiknek az élet legnagyobb öröme a gyermekáldás nem csak szépet, hanem számos szinte megoldhatatlan problémát is hoz, társadalmi segítségre van szükségük.
Központi kérdésként vizsgálom, hogy hogyan befolyásolja a szülők munkavállalási hajlandóságát, lehetőségeit a családban élő sérült gyermek megléte, illetve, különösen az ilyen helyzetben lévő anyák munkaerőpiaci helyzetére fókuszálok. Mint tudjuk, a nők munkaerőpiacra való visszatérése nem túl lendületes a szülés után, hiszen a gyermek elhelyezését biztosítania kell akár bölcsődén keresztül, akár segítő rokonokon, bébiszitteren keresztül. Sérült gyermekek esetén még nagyobb gonddal állnak szembe a szülők, így dolgozatomban a fogyatékkal élő gyermekek intézményi hátterét vizsgálom Miskolcon, helyi szinten.
Dolgozatom során kérdőíveken keresztül kívánom bemutatni, hogy a fogyatékos gyermeket nevelő szülők milyen nehézségekkel küzdenek meg nap, mint nap, illetve milyen segítségre számíthatnak. Szomorú aktualitásából az életünknek megvizsgálom a COVID-19 vírus okozta munkaerőpiaci változásokat is esetükben. Mind szakirodalmi, mind a primerkutatásom eredménye bebizonyítja, hogy az érintett szülők munkaerőpiaci helyzetére rendkívül negatívan hat a sérült gyermek megléte, melyet a foglalkoztatók, az egészségügyi lehetőségek, ellátások, valamint a támogatás mértéke sem kompenzál annyira Miskolcon, hogy az valós esélyegyenlőséget jelentsen. Írásom végén szakpolitikai javaslatokat tettem, arra, hogy milyen egyetemes fejlesztésére lenne szükség a jobb munkavállalási lehetőségek érdekében az adott célcsoportnál, mely meggyőződésem szerint egyszerre gazdasági és társadalmi haszonnal is járna.

Speakers
VD

Vörös Dalma

hallgató, Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar


Thursday April 22, 2021 14:40 - 15:05 CEST
Emberi erőforrás – munkaerőpiaci gyakorlatok