Loading…
Friday, April 23 • 10:15 - 10:40
Fiatalok mobilitása, külföldi önkéntességre való hajlandósága magyarországi viszonylatban

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Kutatásunk célja elsősorban az volt, hogy választ találjunk arra a kérdésre, miért is lesz valakiből külföldön önkéntes, és mi az, ami leginkább taszíthatja a fiatalokat ettől a tevékenységtől.
Először megvizsgáltuk az önkéntesség és a mobilitás fogalomrendszerét továbbá a kettő közötti kapcsolattal, összefüggésekkel foglalkoztunk. Tanulmányoztuk a magyarországi telephelyű, külföldi önkéntességgel foglalkozó szervezeteket, hogy milyen módon lehet hozzájuk jelentkezni, mire alapszik a marketingjük és hogy mik szükségesek, illetve mik a kizáró feltételei annak, hogy valaki önkéntes legyen.
Hipotéziseket állítottunk fel melyek köré a kérdőívünket és interjúinkat építettük. Azt állítjuk, hogy az Észak-magyarországi régióban a fiatalok önkéntességét elsősorban a nyelvtanulás motiválja. Illetve, hogy a segítségnyújtás nem elsődleges szerepet játszik az önkéntesség vállalásában.
Megkérdezéses technikát alkalmaztunk, amelyben két miskolci gimnázium 193 végzős hallgatója vett részt. Az interjúalanyokat nem önkéntes szervezeteken keresztül értük el, annak érdekében, hogy minél objektívebb vélemény kifejtést tudjunk meghallgatni. Az önkéntesség előmozdító és gátló tényezőit vizsgáltuk. Ezeken belül kielemeztük a családi háttér, az információs közeg fontosságát és az olyan váratlan tényezőket is, mint egy esetleges járvány. Megvizsgáltuk, hogy az 50 óra közösségi szolgálathoz való viszonyulás és a külföldi önkéntességre való hajlandóság között milyen kapcsolat van.
Az interjúk megerősítették és kiegészítették a kérdőívek által feltárt eredményeinket, ami alapján a nyelvtanulás volt a legjelentősebb motivációs tényező, amely hajlamosíthat valakit a külföldi önkéntesség vállalására. Az altruista motiváció számottevően háttérbe szorult. Mindazonáltal pedig a család mint befolyásoló tényező is nagy szerepet kapott, mivel a család támogatása elengedhetetlen a legtöbb esetben az önkéntesség vállalásához fiatal korban. Az elvégzett interjúk eredményei új információkat hoztak a külföldi önkéntességet kritizáló, illetve támogató témakörökben.

Speakers
KT

Kozma Tamás András

hallgató, Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar
SV

Szaniszló Veronika

hallgató, Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar


Friday April 23, 2021 10:15 - 10:40 CEST
Emberi erőforrás – munkaerőpiaci trendek