Loading…
Friday, April 23 • 13:35 - 14:00
A méltányos kereskedelem helyi mozgalma Franciaországban

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Napjainkban egyre nagyobb szerepet kapnak a társadalmi és környezetvédelmi mozgalmak. Ennek egyik megnyilvánulása a fair trade, avagy a méltányos/tisztességes kereskedelem, mely egy emberközpontúbb, termelőfókuszú alternatívája a hagyományos kereskedelemnek. A közelmúltban azonban a fair trade rendszere átalakult. Ennek szellemében már nemcsak a fejlődő, hanem a fejlett országok termelői számára is megadatik a lehetőség, hogy bekapcsolódjanak a méltányos kereskedelembe, feltéve, ha betartják a rendszer által megkövetelt környezetvédelmi, gazdasági és szociális szempontokat.
Kutatásom célja az, hogy megvizsgáljam, hogyan adaptálható a méltányos kereskedelem rendszere a gazdaságilag fejlett országok (jelen esetben Franciaország) helyi piacain előállított, hazai termékeire a különféle helyi védjegyek és márkák segítségével. Kutatási kérdéseim között szerepel az, hogy milyen hasznokkal és előnyökkel jár ezen új, az eredetiből levezetett és kibővített mozgalom a francia termelők számára. Ennek a kérdéskörnek a vizsgálata azért érdekes, mert a francia példa jó gyakorlattal szolgálhat más, akár a magyar gazdaság számára is.
A dolgozatom első részében bemutatom a tudatos fogyasztással és a méltányos kereskedelemmel kapcsolatos szakirodalmat, mely méltóképpen megalapozza további vizsgálataimat. Ezt követően ismertetem a helyi fair trade keretét, mely során kutatásaimat használom fel. Primer kutatásom folyamán két csoportra osztottam a megkérdezett szervezetek körét: a WFTO szervezetének franciaországi tagjaira és a francia helyi méltányos kereskedelmi minősítéseket kibocsátó szervezetekre, melyeket zárt és nyitott kérdéseket tartalmazó online kérdőív kitöltésére kértem.
Kutatásom során arra a következtetésre jutottam, hogy a törvényi keret, a különféle szervezetek és védjegyek létrehozása jelentősen megkönnyítette a mozgalom meghonosítását Franciaországban, mely lassan már népszerűbb a hagyományos méltányos kereskedelemnél. Visszaigazolást nyert továbbá az a tény, hogy a termelők és gazdák egy sokkal igazságosabb, kiszámíthatóbb és stabilabb rendszer részesei lehetnek a helyi méltányos kereskedelmi mozgalom részeként, melyet számos nekik nyújtott előny tanúsít.
Bizakodva zártam le dolgozatomat, ugyanis reménykedem abban, hogy Magyarországon is kialakulhat egy, a francia rendszerhez hasonló, tisztességesebb és igazságosabb helyi méltányos kereskedelmi mozgalom.

Speakers
VZ

Vereb Zsófia Dorka

hallgató, Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar


Friday April 23, 2021 13:35 - 14:00 CEST
Fenntartható fejlődés – fenntartható fogyasztás