Loading…
Thursday, April 22 • 15:30 - 15:55
Egészségtudatos táplálkozással kapcsolatos információforrások kvalitatív vizsgálata

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Napjainkban is gyakran vitatott téma az egészségtudatos táplálkozás, azonban a fogyasztók és a szakértők számára hagyományos jellegű (offline), illetve internetes (online) információforrások széles tárháza áll rendelkezésre.
A kutatómunkám során különös hangsúlyt fektettem, hogy meghatározzam a digitalizáció hatásait a dietetikusokra, a táplálkozási tanácsadókra és egyéb egészséggel foglalkozó szakemberekre vonatkozóan. Általános célkitűzésemnek tekintettem felmérni az egészség és a táplálkozás területéről alkotott fogyasztói véleményeket, illetve a szakértők mind hagyományos, mind digitális kommunikációjának szerepét.
Szekunder kutatásom során hazai és nemzetközi források elemzését végeztem el, hogy e szakirodalmi áttekintéssel megalapozzam a témában történő további kutatásaimat.
A primer adatgyűjtést három kvalitatív módszerre építettem fel, végeztem netnográfiás vizsgálatot, szakértői mélyinterjút és fókuszcsoportos kutatást is. A netnográfia során a témához kapcsolódó kulcsszavak találati számainak elemzését végeztem el, amelyhez a Google és az Instagram keresőmotorjai voltak segítségemre. Továbbá különböző online platformok megtekintésével is kitértem a fogyasztói szerepkörök vizsgálatára. A szakértői mélyinterjú kérdéssorának kialakításához az eddigi kutatási eredmények járultak hozzá, végül három szakértő állt rendelkezésemre. A fókuszcsoportos kutatás során, egy fogyasztói csoport bevonásával igyekeztem az elhangzottak alapján meghatározni a legfontosabb következtetéseimet.
A szekunder és primer kutatásaim rámutatnak, hogy információkeresésnél a hagyományos források helyett az online eszközöket részesítik előnyben a fogyasztók, ezáltal az első hipotézisem beigazolódott. A netnográfiás vizsgálatnál megjelent egy jelentős befolyással bíró csoport, a „közvetítő”. Emellett a szakirodalom is igazolja a második feltételezésem, tehát a referenciaszemélyek jelentős hatással vannak a fogyasztókra. Az előbbiek, és a társadalom egészségértés problémájának érdekében a hiteles forrásból származó információk internetes elérésére van szükség, ezzel beigazolódott a harmadik hipotézisem. Jövőbeli célom a téma kiegészítése kvantitatív kérdőíves kutatás elvégzésével. A kutatásom egyik korlátja, hogy csupán szakértőkkel végeztem interjúkat, ezt a későbbiekben ki kell terjeszteni a digitális véleményvezérek felé is. Úgy gondolom, hogy a dolgozatom által feltárt eredmények segítségként szolgálhatnak az említett szakértők számára.

Speakers
BH

Boros Henrietta Mónika

hallgató, Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar


Thursday April 22, 2021 15:30 - 15:55 CEST
Marketing – élelmiszer-marketing