Loading…
Thursday, April 22 • 15:05 - 15:30
Dohányjövedéki termékek csomagolásának és árváltozásának gazdasági hatásvizsgálata a kereskedelemre és a fogyasztásra Magyarországon

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Problémafelvetés: Kutatásom során vizsgálom jogszabályi változások hatását a dohány jövedéki termékek és alternatív termékek kereskedelmével és fogyasztásával kapcsolatban.
Kutatási célkitűzés:
C1: A EU TPD direktívák előírásai hatással vannak -e a dohányipari termékek fogyasztására?
  • H01: Az „új” TPD II direktíva azon előírása, hogy a dohányjövedéki termékek mindkét oldalán el kell helyezni képes egészségvédelmi feliratokat, nem hatnak zavaróan a fogyasztók számára, a dohányzásról leszokást nem segítik.
  • H02: A TPD rendeletek miatt bekövetkezett csomagolásváltozás hatással van a termékválasztásra.
  • H03: A TPD rendelet azon előírása, hogy a bevezetésre kerüljön Magyarországon a Plya Packiging – egyencsomagolás nem csökkenti a termékek fogyasztását.
  • H04: A TPD rendeletek miatt bekövetkezett a termékek csomagolásán nincs feltüntetve a nikotin kátrány és szénmonoszid tartalom, hiányolják a fogyasztók.
C2: A dohányjövedéki törvény azon változása, hogy a termékeken az adójegyet felváltotta a zárjegy, hatással van-e a vásárlási és fogyasztási szokásokra és a kereskedelemre
  • H05: A dohányipari termékek fogyasztását nem csökkenti a dohánytermékek adójegyről zárjegyre történő váltása.
C3: Az „alternatív”- füst mentes dohány termékek bevezetése hatással van –e a dohánytermékek fogyasztására?
  • H06: Magyarországon 2017-2019 között több innovatív termékeket vezettek be, e termékek ismeret és használata kevésbé terjed el, a dohányzási szokásokat nem rendezte át. Az általam alkalmazott kutatási módszerek: Szekunder jellegű adat- és információgyűjtés, feldolgozás különböző statisztikai számítások alkalmazásával. Primer kutatások: egyéni mélyinterjúk a dohánypiac szereplőivel, fókuszcsoportos interjúk, kérdőíves megkérdezések aktív dohányzók és nem dohányzók körében.
A kutatás eredményei: A dohányipari termékek fogyasztásának mértéke nem csökkent a TPD rendeletek hatására. A dohánytermékek csomagolása, valamint a kiszerelési egységek változása sem a hagyományos sem az új típusú termékeknél nincs hatással a fogyasztás mértékére. Az adójegyről zárjegyre történő változás, valamint a termékek árának esetleges növekedése nincs jelentős hatással a fogyasztásra. Az ártalomcsökkentett termékek fogyasztási aránya nő, az ismerősök ajánlás fontos szempont a termék választásnál, hiszen -e termékkörre is szigorú reklámtilalom vonatkozik. Az alternatív termék fogyasztás növekedésének hátterében az áll, hogy ezek fogyasztói egészségesebb és a környezetet kevésbé zavaró alternatívát keresnek.

Speakers
MM

Molnár Mária

hallgató, Eszterházy Károly Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar


Thursday April 22, 2021 15:05 - 15:30 CEST
Marketing – marketingstratégia