Loading…
Friday, April 23 • 09:50 - 10:15
A jövedelemre ható tényezők vizsgálata a Dél-dunántúli régióban

Sign up or log in to save this to your schedule, view media, leave feedback and see who's attending!

Kutatásom célja olyan tényezők azonosítása volt, amelyek jelentős hatással vannak a Dél-dunántúli régió településein a lakosság jövedelmi helyzetére. Hiszen a fejlettségi mutatószámok alapján a hazai és uniós viszonylatban is elmaradottabb régiók közé tartozó Dél-Dunántúl hatékony felzárkóztatása csak a pontos hatótényezők ismeretében valósítható meg. A vizsgálatba összesen 19 magyarázóváltozó került bevonásra, amelyeket főkomponens-elemzés segítségével 5 csoportba soroltam (gazdasági környezet; közüzemi ellátottság; elöregedési faktor; mezőgazdasági kistermelők; vándorlás/belső migráció), hogy az alkalmazott regressziós modellek ne váljanak túl bonyolulttá. A létrehozott struktúra a magyarázóváltozók eredeti információtömegének 67%-át tartalmazza.
A vizsgálatokhoz többféle regressziós módszert alkalmaztam: log-level (OLS), az általánosított ordinális regressziós, valamint a térbeli késleltetés (spatial lag) és térbeli hiba autokorreláció (spatial error) regressziós modellt. Az elemzésekben az eredményváltozó az egy lakosra jutó összes belföldi jövedelem illetve a települések medián jövedelemsávjai voltak. A regressziós modellek eredményei megerősítik, hogy a legnagyobb hatással a régió lakosságának jövedelmére a gazdasági környezet és a demográfiai helyzet (elöregedési faktor) rendelkezik. Az előbbi főkomponensbe tartozó változók közül az oktatás, a vállalati jelenlét, az infrastruktúra (internet és gázhálózat) megléte, fejlettsége pozitívan hat a jövedelmekre, a munkanélküliség minél magasabb szintje csökkenti a jövedelmi szintet. A települések elöregedése szintén kedvezőtlen irányba befolyásolják a jövedelmeket. Az eredmények kijelölik azokat a célterületeket, beavatkozási pontokat, ahol mindenképpen szükséges intézkedéseket hozni, a régió felzárkóztatását célzó programok tervezése, megvalósítása során.
A vizsgálatba bevont további tényezők (közüzemi ellátottság, mezőgazdasági kistermelők, vándorlás/belső migráció) kisebb hatással, és nem minden modell esetében vannak szignifikáns módon befolyással a régió lakosságának jövedelmi helyzetére a két legerősebb főkomponenshez képest. A területi autokorreláció jelenléte miatt lefutatott térbeli hatásokat figyelembe vevő modellek (spatial lag; spatial error) alátámasztják, megerősítik az általános regressziós modellek (log-level, OLS; OGLM) eredményeit.

Speakers
CA

Csizmadia Adrián

hallgató, Kaposvári Egyetem Gazdaságtudományi Kar


Friday April 23, 2021 09:50 - 10:15 CEST
Regionális gazdaságtan